velikonoční workshop

HOPE spojilo studenty i o velikonočních svátcích

Velikonoční workshop se uskutečnil ve čtvrtek 2. dubna na brněnském VUT, kde lektoři HOPE učí mladé cizince česky.

Učebna na Kounicově ulici se stala místem setkání zahraničních studentů z Ukrajiny, Ruska a Kazachstánu se studenty z Ústavu slavistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Pozvání tentokrát přijalo i několik studentů ruského jazyka z Gymnázia Matyáše Lercha v Brně.výroba velikonočního vajíčka

„Studenti ve smíšených skupinách řešili různé úkoly týkající se českých velikonočních tradic. Část úkolů se vztahovala na tradice ruské. Potom studenti diskutovali o podobnostech a odlišnostech tohoto významného svátku. A protože se slavilo především česky, nechyběly voňavé mazance, dekorovala se velikonoční vejce a došlo i na pomlázky,” popsala akci lektorka Lenka Kavalcová.

O tom, jak se slavily a slaví Velikonoce na Ukrajině a v Rusku, povídal Iurii:

velikonoční sladkosti„Dřív na Velikonoce – jakmile zazvonil zvonec – všude na vesnicích zapalovali ohně. Vedle kostelů lidé zapalovali rozvěšené lucerničky, na kopcích smolné sudy. Na mnohých místech se na začátku velikonočních bohoslužeb a po jejich skončení střílelo z pušek. Tato tradice pochází od myslivců, mělo to zaručit úspěšný lov na celý rok, ale také zabít čerta. Střílet znamenalo vítat Krista.velikonoční dekorace

íve děti všude hrály koulení – čí vejce se dokutálí dál. Takové vejce si lidé potom nechali celý rok, používali ho jako ochranu bytu proti požáru.

Vůbec nejoblíbenější je tradice soubojů velikonočních vajíček. Bít vajíčka o stůl nelze, to je starodávné znamení. Říká, že stůl je boží trůn, svaté místo, a vejce, to je symbol života, proto teď lidé bijou vajíčky jedno o druhé. V dávné době byly hry společenskou zábavou a bít vajíčka lidé chodili na náměstí a trhy.“